Роль нирок в організмі людини

У процесі життєдіяльності в організмі людини утворюються значні кількості продуктів обміну, які вже не використовуються клітинами і повинні бути видалені з організму. Крім того, організм повинен бути звільнений від токсичних і чужорідних речовин, від надлишку води, солей, лікарських препаратів. Іноді процесам виділення передує знешкодження токсичних речовин, наприклад в печінці. Так, такі речовини, як фенол, індол, скатол, з'єднуючись з глюкуроновою і сірчаною кислотами, перетворюються на менш шкідливі речовини.

Кінцеві продукти обміну речовин, що виділяються організмом, називаються екскретів, а органи, виконують видільні функції, екськреторнимі або видільними. До видільним органів відносять легені, шлунково-кишковий тракт, шкіру, нирки.

Легені - сприяють виділенню в навколишнє середовище вуглекислого газу і води у вигляді пари (близько 400 мл на добу).

Шлунково-кишковий тракт виділяє незначну кількість води, жовчних кислот, пігментів, холестерину, деякі лікарські речовини (при надходженні їх в організм), солі важких металів (залізо, кадмій, марганець) і не переварені залишки їжі у вигляді калових мас.

Шкіра виконує екскреторну функцію за рахунок наявності потових і сальних залоз. Потові залози виділяють піт, до складу якого входять вода, солі, сечовина, сечова кислота, креатинін і деякі інші сполуки.

Основним же органом виділення є нирки, які виводять з сечею велику частину кінцевих продуктів обміну, головним чином містять азот (сечовину, аміак, креатинін та ін.). Процес утворення і виділення сечі з організму називається діурезом.

Будова нирок.


Нирки розташовуються по обидва боки поперекового відділу хребта, покриті сполучнотканинною капсулою. Розміри нирки дорослої людини близько 11 X 5 см, маса в середньому дорівнює 200-250 г. На поздовжньому розрізі нирки розрізняють 2 шари: корковий і мозковий.

Структурно-функціональною одиницею нирки є нефрон. Їх кількість сягає в середньому 1 млн. Нефрон являє собою довгий каналець, початковий відділ якого у вигляді двостінної чаші оточує артеріальний капілярний клубочок, а кінцевий - впадає в збірну трубку.

Збірні трубки, зливаючись, утворюють загальні вивідні протоки, які проходять через мозковий шар нирки до верхівок сосочків, виступаючим в порожнину ниркової миски. Ниркові балії відкриваються в сечоводи, які в свою чергу впадають у сечовий міхур.

Кровопостачання нирок.

Дуже важливим є кровопостачання нирок. Вони отримують кров з ниркової артерії - однієї з великих гілок аорти. Артерія в нирці ділиться на велику кількість дрібних судин - артеріол, приносять кров до клубочки (приносить артеріола), які потім розпадаються на капіляри (перша мережа капілярів). Капіляри судинного клубочка, зливаючись, утворюють виносять артеріол, діаметр якої в 2 рази менше діаметра приносить. Виносячи артеріола знову розпадається на мережу капілярів, що обплітають канальці (друга мережа капілярів).

Таким чином, для нирок характерна наявність двох мереж капілярів:

 • капіляри судинного клубочка;
 • капіляри, обплітають ниркові канальці.

Артеріальні капіляри переходять у венозні. Надалі вони, зливаючись у вени, віддають кров у нижню порожнисту вену.

Через нирки вся кров (5-6 л.) Проходить за 5 хв. Протягом доби через нирки протікає близько 1000-1500 л. крові. Такий рясний кровотік дозволяє повністю видалити всі утворюються непотрібні і навіть шкідливі для організму речовини. Лімфатичні судини нирок супроводжують кровоносні судини, утворюючи біля воріт нирки сплетіння, що оточує ниркову артерію і вену.

Механізми сечоутворення.

Сеча утворюється з плазми крові, що протікає через нирки. Сечоутворення - складний процес, що складається з двох етапів: фільтрації (ультрафільтрація) і реабсорбції (зворотне всмоктування).

За добу в нирках утворюється 150-180 л первинної сечі. Завдяки зворотному всмоктуванню в канальцях води та багатьох розчинених у ній речовин за добу нирками виділяється всього 1-1,5 л кінцевої сечі.

Таким чином, мочеобразование - складний процес реабсорбції, секреції та синтезу. Активна діяльність клітин канальців вимагають витрати енергії. З цим пов'язана велика потреба нирок в кисні. Вони використовують кисню в 6-7 разів більше, ніж м'язи (на одиницю маси).

Інтенсивність мочеобразованія коливається протягом доби. Днем сечі утворюється більше, ніж вночі. Зменшення мочеобразования вночі пов'язано з пониженням діяльності організму під час сну, з деяким падінням величини артеріального тиску. Нічна сеча темніше і більш концентрована.

Фізичне навантаження надає виражений вплив на утворення сечі. При тривалій роботі зменшується діурез. Це пояснюється тим, що при підвищеній фізичної активності кров у великій кількості притікає до працюючих м'язів, внаслідок чого зменшується кровопостачання нирок знижується фільтрація сечі. Одночасно фізичне навантаження супроводжується посиленим потовиділенням, що також сприяє зменшенню діурезу.

Нирки є основним органом виділення. Вони виконують в організмі багато функцій. Одні з них прямо або опосередковано пов'язані з процесами виділення, інші - не мають такого зв'язку.

Розглянемо докладніше функції нирок:

 1. Видільна, або екскреторна функція. Нирки видаляють з організму надлишок води, неорганічних і органічних речовин, продукти азотистого обміну і чужорідні речовини: сечовину, сечову кислоту, креатинін, аміак, лікарські препарати.
 2. Регуляція водного балансу і відповідно обсягу крові, поза і внутрішньоклітинної рідини (волюморегуляція) за рахунок зміни обсягу виведеної із сечею води.
 3. Регуляція сталості осмотичного тиску рідин внутрішнього середовища шляхом зміни кількості виведених осмотичних активних речовин: солей, сечовини, глюкози (осморегуляція).
 4. Регулювання іонного складу рідин внутрішнього середовища і іонного балансу організму шляхом виборчого зміни екскреції іонів (натрію. Калію, магнію) з сечею (іонна регуляція).
 5. Регуляція кислотно-основного стану шляхом екскреції водневих іонів, нелетких кислот і основ (РН).
 6. Освіта і виділення в кровотік фізіологічно активних речовин: реніну, еритропоетину, активної форми вітаміну D, простагландинів, брадикініну, урокінази (інкреторная функція).
 7. Регуляція рівня артеріального тиску шляхом внутрішньої секреції реніна, речовин депрессорного дії, екскреції натрію і води, зміну обсягу циркулюючої крові.
 8. Регуляція еритропоезу шляхом внутрішньої секреції гуморального регулятора ерітрона - еритропоетину (еритропоетин - гормон, необхідний для підтримки нормального гемоглобіну). Ось чому захворювання нирок завжди супроводжуються анемією.
 9. Регулювання гемостазу шляхом утворення гуморальних регуляторів згортання крові і фібрінолнза - урокінази, тромбопластину, тромбоксану, а також участі в обміні фізіологічного антикоагулянту гепарину.
 10. Участь в обміні білків, ліпідів і вуглеводів (метаболічна функція).
 11. Захисна функція: видалення з внутрішнього середовища організму чужорідних, часто токсичних речовин.

Кілька цікавих фактів:

 1. Якщо зібрати разом всю сечу, яку людство виробляє в перебігу дня, то з неї вийде 20-хвилинний Ніагарський водоспад.
 2. Якщо людина важить 68 кг, то 43 кг з них складає вода.
 3. У жіночому тілі менше води, ніж в чоловічому тієї ж маси.
 4. Якщо Ви п'єте стільки, скільки рекомендують фахівці зі здорового способу життя, то обсяг випитого за рік становить 2 920 склянок води.
 5. У нормі загальна добова фільтрація рідини крізь мембрани всіх капілярів тіла, за винятком мембран клубочків нирок, дорівнює всього 4 літрам, а швидкість клубочкової фільтраціі180 літрів на добу. Ось така пропускна здатність нирок.

Нирки - дуже важливий орган в організмі людини. Якщо страждають нирки - страждає весь організм.

Хвороби нирок людини:

Пієлонефрит - запальне захворювання нирок, дуже поширене, оскільки інфекції часто проникають в нирку з кров'ю.

Джерелом інфекції може бути запалення в легенях, кишечнику, в матці, а також каріесних зуб або фурункул.

Нерідко запалення нирок викликається постійно знаходяться в організмі людини мікроорганізмами, які активуються при ослабленні імунітету.

Інфекція дуже часто потрапляє в нирку з сечового міхура, що вже має запалення. Збудниками пієлонефриту частіше стають кишкова паличка, стафілокок, стрептокок, протей.

У чоловіків інфекція може проникати з уретри, передміхурової залози. Жінки зважаючи своїх фізіологічних особливостей хворіють пієлонефритом частіше.

Нирковокам'яна хвороба - При цьому виді хвороби в нирках утворюються камені і пісок.

Розвитку хвороби сприяє неправильне харчування, сидячий спосіб життя, хронічний брак води в організмі, жаркий клімат, порушення обмінних процесів в організмі та інші.

Нефроптоз - називають стан, який також називають термінами «блукаюча нирка», «опущення нирки», «рухома нирка».

Як видно з назв, ця хвороба пов'язана зі станом людини, при якому нирки мають аномальну рухливість.

Знову ж через анатомічних особливостей жінки схильні нефроптоз частіше за чоловіків. Також до нефроптоз призводять непосильне фізична робота, сильне схуднення, травми.

Опущення нирки може супроводжуватися її поворотам по осі, що призводить до тяжких наслідків у вигляді порушення кровообігу нирки через перегину судин.

Гідронефроз - (скупчення рідини) ця хвороба нирок характеризується порушенням відтоку сечі з нирки. У результаті розширюються чашечки і миски нирки.

Причинами гідронефрозу можуть бути звуження сечоводу, камінь, який перекрив сечові шляхи, вроджені аномалії, пухлини нирок, хвороби органів малого таза та інші, через яких виникає ситуація з порушенням відтоку сечі з нирки.

Ниркова недостатність - при нирковій недостатності нирки перестають цілком або частково виконувати покладені на них функції.

У результаті в організмі відбуваються зміни, через які продукти обміну (сечова кислота, сечовина та ін.) Не виходять з організму, заподіюючи шкоду.

Ниркова недостатність може розвиватися в результаті пієлонефриту, гломерулонефриту, подагри, цукрового діабету, отруєння лікарськими препаратами, дії отруйних речовин.

Гломерулонефрит - двухсторонне ураження нирок, в основі якого лежить пошкодження ниркових клубочков.Также є запальним захворюванням, Причиною цієї хвороби нирок найчастіше є інфекція в результаті перенесеної ангіни, пневмонії, скарлатини і гнійних шкірних захворювань. Рідше гломерулонефрит виникає через переохолодження організму, малярії, туберкульозу.

Пухлини нирок. 

     → полікістоз нирок                                                    

Полікістоз - являє собою генетичне захворювання, що виявляється кістозним переродженням паренхіми нирок.

Туберкульоз нирок - інфекційне ураження, ниркової паренхіми, яке викликається специфічним мікроорганізмом: мікобактерія туберкульозу. Ураження нирок займає 1 місце серед усіх позалегеневих органних форм туберкульозу, і спостерігається в 30-40% легеневих поразок.

Амілоїдоз - порушення білкового обміну, що супроводжується утворенням і відкладенням в тканинах специфічного білково-полісахаридного комплексу - амілоїду.

Які ж ознаки захворювань нирок?

Більшість ниркових хвороб характеризуються наступними симптомами (ознаками):

 • загальна слабкість, нездужання, швидка стомлюваність;
 • головний біль;
 • погіршення апетиту;
 • ранкові набряки, особливо в області повік;
 • підвищення артеріального тиску;
 • озноб і лихоманка;
 • блідий колір шкірних покривів.

З місцевих симптомів слід відзначити такі як:

 • біль в області попереку з боку ураження або з обох сторін;
 • почервоніння шкіри над проекцією нирок;
 • вибухне у ділянці нирок;
 • зміни сечі: виділення кривавої сечі (гематурія), зміна її кольору (каламутна, коричнювата, насичено жовта або слабо концентрована);
 • часті позиви до сечовипускання;
 • дискомфорт біль або печіння під час сечовипускання.

Давайте тепер розглянемо що ж шкідливо для нирок і що корисно.

При захворюваннях нирок дуже важливим є харчування. Воно спрямоване на корекцію порушень обмінних процесів. Залежно від гостроти патологічного процесу в нирках та ступеня порушення функції нирок рекомендується більш-менш сувора дієта.

Рекомендується повністю виключити з раціону харчування при захворюваннях нирок (особливо при загостренні):

 • супи з м'яса і риби;
 • бульйони на рибі і грибах;
 • гострі приправи і спеції;
 • жирне м'ясо;
 • копченості;
 • ковбаси, сосиски;
 • консерви і солоні продукти;
 • морська риба;
 • бобові (горох, квасоля, соя);
 • зелень (щавель, шпинат, петрушка);
 • шоколад;
 • кави і какао.

Слід вживати наступні страви та напої:

 • Хлібобулочні вироби: хліб білий і сірий, з висівок безсольової, безсольовою печиво;
 • Напої: чай, чай з молоком, морси, соки з фруктів і ягід, настій шипшини з медом і лимоном;
 • Кисломолочні продукти: молоко, вершки, сметана, кефір, кисле молоко, сир;
 • Перші страви: овочеві супи, супи з круп, вегетаріанські борщі, молочні, фруктові;
 • Другі страви: нежирне м'ясо або риба, парові котлети, фрикадельки;
 • Страви з макаронних виробів, круп, овочів, сиру, яєць (максимум 1-2 яєць в день);
 • Десерти: печені яблука, курага, чорнослив, родзинки, киселі й желе із свіжих фруктів і ягід, кавуни, дині, варення, мед.

А наведені нижче рекомендації позбавлять ваші нирки від збоїв у роботі і захворювань.

 • Не переохолоджуватися! Сидіння на холодних каменях, землі, навіть у вечірній час на пляжі курорту, короткі куртки й інша легкий одяг в морозні дні, незмінно приведуть до хвороб нирок. Сюди ж відносяться - купання в холодній воді, ночівля туристів, рибалок в холодних умовах. Пієлонефрит - найменше, що можна отримати за переохолодження.
 • Продукти шкідливі для нирок - не наш профіль. Харчуйтеся правильно. Зараз багато продуктів з штучними добавками, різними консервантами, покращувачами смаку, розпушувачами і так далі. Все це шкодить організму, особливо ниркам. Будь солоні, копчені, гострі страви, включаючи газовану воду, оцтові консерванти, кетчуп, прянощі, кава, какао, шкідливі, особливо в щоденному вживанні.
 • Контрастні температури - знущання для нирок. Не люблять нирки сильних перепадів температур. Приміром, з парної в ополонку, або перегрівшись на спекотному пляжі в холодну воду. Це веде до перевантажень нирок. Небезпечні не тільки перепади температур, переохолодження, але і сильна спека. Під час спеки ниркам доводиться теж дуже важко. Якщо при цьому ще не давати необхідно кількість води своєму організму, змінюється водно-сольовий баланс. Кров стає густою, погано фільтрується, через що наші внутрішні органи погано забезпечуються необхідними поживними речовинами, що містяться в крові.
 • Нирки не люблять тютюн. Нікотин для нирок небезпечний, як і для всього організму. Він призводить до спазму судин, отчого харчування всього організму погіршується, і ниркам доводиться теж несолодко.
 • Алкоголь і пиво шкідливі для нирок.
 • Зневоднення. При зневодненні нирки страждають в першу чергу, відсутність сечі веде до кристалізації сечової кислоти, нерідко все супроводжується нападами ниркової коліки.

ВООЗ розробила і організувала ряд заходів, що попереджають зневоднення організму як у літні дні, так і в інші пори року.

6 основних правил захисту організму від зневоднення:

 1. Щоб випити води, не варто чекати, коли з'явиться спрага. Поява спраги свідчить про серйозне зневодненні організму;
 2. Пити потрібно не менше 8 склянок на день в будь-який час року, незалежно від того, жарко чи ні. Це запобіжить багато хвороб;
 3. Пити воду потрібно поступово, намагатися пити її рівномірно протягом дня;
 4. Воду пити потрібно перед, під час і після фізичного навантаження;
 5. У спеку йдіть на вулицю, тільки прихопивши з собою пляшку з простою водою;
 6. При відсутності протипоказань і ускладнень вагітним жінкам пити потрібно не менше трьох літрів на день.

Ці поради захистять вас від наслідків зневоднення організму, це не стане причиною сечокам'яної хвороби.

У профілактиці захворювань сечовивідної системи велике значення відводиться:

 • Своєчасної санації різних вогнищ інфекції (каріозні зуби, хронічний тонзиліт, хронічний гайморит, хронічний апендицит, хронічний холецистит і т. Д.), Що є потенційними джерелами заносу мікробів в нирки з кровотоком, а також усунення причин, утрудняють відтік сечі.
 • Важливу роль у профілактиці грають відповідні гігієнічні заходи (особливо у дівчаток і вагітних жінок), що перешкоджають висхідному поширенню інфекції по сечовивідних шляхах, а також боротьба з запорами і лікування колітів.
 • Людям, страждаючим захворюваннями нирок і сечовивідних шляхів, слід уникати перевтоми і переохолодження. Їм протипоказаний важка фізична праця, робота в нічну зміну, на відкритому повітрі в холодну пору року, в гарячих цехах, в задушливих приміщеннях.
 • Основним методом лікування нефроптоз є носіння бандажа. Раннє його застосування попереджає прогресування захворювання і виникнення ускладнень. Одягати бандаж слід тільки в горизонтальному положенні, вранці, перед тим як встати з ліжка, на видиху.
 • Рекомендується також проведення спеціального комплексу гімнастичних вправ для зміцнення м'язів передньої черевної стінки. Необхідне положення пацієнта в ліжку - з піднесеним ізножьем.

Одним з ефективних методом профілактики (та й лікування) є прийом фітопрепаратів.

І тут нам допоможуть наші улюблені препарати компанії «Прімафлора».

Для виведення шлаків, що накопичилися, токсинів, азотистих речовин використовуються такі препарати компанії:

 • Амінофіти: "Фіточістам", "Нефрофітам", "Артрорфітам", "Фітоал";
 • Еліксири: "Очищення", "Легка хода", "Відновлення", "Чистота життя";
 • Екстракти: "Лопуха", "Петрушки", "Хвої", "Хвоща"

Надають спазмолітичний ефект:

 • Екстракти: "Фенхелю", "Петрушки", "Берези", "Липи", "Пустирника"

Цілий ряд препаратів компанії «Прімафлора» мають протизапальну дію:

 • Прімафіти, прімафлори, "Китайський рецепт", "Нефрофітам";
 • Еліксири: "Здорові нирки", "Оздоровлення", "Жіноча краса", "Чоловіча сила";
 • Екстракти: "Берези", "бетулін", "Звіробоя", "Ісландського моху", "Календули", "Липи", "Хвої", "Хвоща", "Подорожника", "Деревію", "Ромашки".

Також ці препарати мають чи сечогінною дією.

Велике значення має підтримку і поліпшення кровообігу в тканини нирок.

Це такі препарати, як:

 • "Венумфітам", "Норма життя";
 • Еліксири: "венотониками", "Цілющий джерело", "Нормальний тиск";
 • Екстракти: "Каштана", "Софори", "Шипшини";
 • Приправа "Досконала".

Сприяють розм'якшенню, розчиненню м'яких тканин:

 • "Янтар із зеленим чаєм";
 • Екстракт "Лопуха";
 • Еліксир "Легка хода";
 • Приправа "Особлива".

"Хвощ", "Спориш" допомагають при сечокам'яній хворобі, підтримують рівновагу між колоїдами і кристалоїдами, не даючи їм формувати камені.

Препарати "Нефрофітам", еліксир "Здорові нирки", приправу "Особлива" не використовувати при каменях більш 6мм.!

"Китайський рецепт", "Древо життя", "Ісландський мох" - нормалізують роботу імунної системи, також володіють антибактеріальними властивостями і протизапальними.

Екстракти "Кропиви", "Деревію", володіючи протизапальні і кровоспинні властивості актуальні при наявності крові в сечі (при пієлонефриті, нирковій коліці, геморагічному циститі).

Велику роль у нормалізації роботи нирок мають препарати поліпшують і нормалізують обмінні процеси в організмі.

Такі препарати, як:

 • "Форма життя", "панкреатиту";
 • Еліксири: "Грація", "Обмін-плюс";
 • Приправи: "Дієтична", "Елітна" - сприяють поліпшенню обміну сечової кислоти і підшлункової залози, а тим самим попереджають утворення і відкладення солей у нирках і суглобах.

"Онкофітам", "Китайський рецепт", "Древо життя", "Ісландський мох", еліксир "Довголіття", "Сила моря" - Онкопротектори. Використовуються в програмах при пухлинах нирок.

Екстракти: "Чаги", "Череди", "бетулін", "Астрагала"; "Янтар із зеленим чаєм" -сдержівают ріст і метастазування пухлин.


Зразкові оздоровчі програми при запальних захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів:

1. "Прімафіто своєї" - 1-2 табл. 3 - 6 разів до їжі, 3-6 упак.

 • "Древо життя" - 1 капс. 3-4 рази на день після їжі, 3-4 упак.
 • Екстракти "Хвоща" + "Календули" + "Кропиви" - по 5-10 кап 3-4 рази на день до їди, по 1 упак.
 • Приправа "Особлива" - в їжу.

2. "Прімафлор мінус" - 1 табл. 3 рази на день до їди 3-6 упак.

 • "Форма життя" - 1 капс. 3 рази на день після їжі, 3-5 упак.
 • Еліксир "Здорові нирки" - 7-10 кап. до їди 1-2 упак.

3. "Нефрофітам" - 1 табл. 3-5 разів на день до їжі, 3-6 упак.

 • Еліксир "Цілющий джерело" - 7-10 кап 3 рази на день до їди 1 упак.
 • Екстракти "Череди" + "Берези" - по 5-10 кап 3 рази на день до їди, по 1 упак.
 • Приправа "Делікатна" - в їжу.

4. "Китайський рецепт" - 1 капс 2-4 рази на день після їди 2-4 упак.

 • "Прімафіто-плюс" - 1 табл 3-4 рази на день до їди 3-4 упак.
 • Еліксир "Легка хода" - 7-10 кап. 3 рази на день до їди 1-2 упак.
 • Екстракти "Ромашки" + "Календули" - по 5-10 кап 3 рази на день до їди.

5. "Енергія життя" - 1 капс. 2-4 рази на день після їди 3 упак.

 • "Артрофітам" - 1 капс. 3 рази на день до їжі, 3 упак.
 • Еліксир "Довголіття" - 7-10 кап. 3 рази на день до їжі, 1 упак.
 • Екстракти "Хвої" + "Липи" - по 5-10 кап 3 рази на день д їжі. По 1 упак.
 • Приправа "Елітна" - в їжу.

Зразкові оздоровчі програми при сечокам'яній хворобі, обмінних нефропатіях.

1. "Форма життя" - 1 капс. 3 рази на день після їжі, 3-5 упак.

 • "Прімафлор-плюс" ("Прімафлор-мінус") - 1 табл 3 рази на день до їди 3-5 упак.
 • Еліксир "Здоровий шлунок" - 7-10 кап. 3 рази на день до їди. По 1 упак.
Відкуги

Написати відгук