Захворювання очей і як поліпшити зір

Очі є одними з п'яти органів чуття людини. Якщо порушена їх нормальна функція, то людина не може сприймати світ і все, що відбувається в ньому повною мірою. Тому лікування та профілактика захворювань очей має дуже важливе значення. Ось про це і поговоримо. Звичайно, не можна повністю обхопити всі хвороби в межах однієї статті. Розглянемо деякі з захворювань очей людини.

Перш ніж розглянути захворювання очей, давайте ознайомимося з будовою ока людини:


 

Будова ока людини - досить складно і багатогранно, адже насправді очей являє собою цілий всесвіт, що складається з безлічі елементів, спрямованих на вирішення своїх функціональних завдань.

У першу чергу, варто відзначити, що очної апарат - система оптична, яка відповідає за сприйняття, точну обробку та передачу зорової інформації. І саме на виконання подібної мети спрямована злагоджена робота всіх складових частин очного яблука.

Око має форму здавленого кулі, що нагадує яблуко, звідси і назва «очне яблуко». Розміри очі людини приблизно 24-25 мм.

Очне яблуко складається з трьох оболонок. Зовнішня оболонка утворює каркас. Задня частина цей оболонки - склера (від грец. «Склерос» - «щільний») більш щільна і має білий колір. Склера добре видно між століттями по обидві сторони прозорої передній частині - рогівки. Рогівка дуже тонка і прозора. У рогівці немає кровоносних судин, тому вона добре пропускає сонячне світло.

У передній частині очі знаходиться райдужна оболонка - це виріст судинної оболонки, завдяки якій очей забезпечується всіма поживними речовинами. У центрі райдужної оболонки є зіниця, за яким перебувати кришталик.

І третя важлива оболонка ока - сітчаста оболонка або сітківка. У сітківці міститься величезна кількість світлочутливих клітин, які в свою чергу є закінченнями зорових нервів, що пов'язують очі й мозок.

Ось така будова ока людини. Органу, завдяки якому, ми отримуємо інформацію про навколишній світ.

Цікавий факт, що приблизно п'ять шостих очі знаходиться в очній орбіті. Таким чином, очей і м'язи оточують його, виявляються захищеними, кістками черепа. Зовні око захищений бровами, віями, століттями.

Процес бачення відбувається таким чином - світло від предмета проходить через зіницю, отвір в центрі райдужної оболонки, далі через кришталик, який являє собою лінзу, яка збирає сонячні промені, і відправляє їх на сітківку. На сітківці сонячні промені приводять в збудження закінчення зорових нервів, і далі по зоровому нерву інформація потрапляє в мозок, де і формується зображення. Такий пристрій ока, дозволяє нам відеть.Прі узгодженій роботі всіх складових очі, ми отримуємо чітке зображення.

М'язи ока


 

Розглядаючи будову ока людини, не можна не згадати очні м'язи, адже саме від їх узгодженої роботи в першу чергу залежить положення очного яблука і його нормальне функціонування. Таких м'язів досить багато, але основа складається з чотирьох прямих і двох косих м'язових відростків.

Причому, верхня, нижня, латеральна, медіальна і коса м'язова група починаються з загального сухожильного кільця, розташованого в глибині черепної очниці.

Тут же бере початок і м'яз, призначена для підняття верхньої повіки, яка розташована відразу над верхньою прямий м'язом.

Варто відзначити, що всі прямі м'язи ока, розташовані по стінках очниці, по різні сторони від очного нерва і закінчуються у вигляді коротких сухожиль, вплетающихся в тканину склери. Основне призначення подібних м'язів полягає в повороті очного яблука навколо відповідних осей.

Кожна м'язова група повертає очей людини у суворо заданому напрямку.

Завдяки злагодженій роботі всіх м'язів не тільки кожне очне яблуко може рухатися в заданому напрямку, але і забезпечується узгодженість роботи двох очей одночасно.

Існує безліч недуг, пов'язаних з очима. Хвороби очей різноманітні в своїй кількості і проявах. Розглянемо деякі з них.


Запальні захворювання очей у людини:

Залежно від місця розташування запального процесу розрізняють такі види і запальні захворювання очей у людини:

 • Кон'юнктивіт - запалення слизової оболонки ока;
 • Кератит - запалення рогової оболонки ока (рогівки);
 • Ірит - запалення кольоровий райдужної оболонки ока (райдужки);
 • Іридоцикліт - запалення райдужної оболонки і циліарного тіла;
 • Хореоідіт - запалення власне судинної оболонки ока;
 • Ячмінь - Це захворювання століття очей.

Кон'юнктивіт - запалення слизової оболонки ока:

Кон'юнктивіт є найбільш поширеним з очних захворювань. В якості збудника інфекції виступають віруси,, різні бактерії (у тому числі і хламідії), гриби і інші патогенні організми; також виділяють алергічні кон'юнктивіти. Найчастіше збудник потрапляє на слизову оболонку ока внаслідок її контакту з брудними руками або зараженою водою.

Проявами кон'юнктивіту є світлобоязнь, почервоніння ока, постійне або приступообразное сльозотеча, деяке зниження гостроти зору і неприємні відчуття чужорідного тіла в оці, можливий набряк повік. Найчастіше кон'юнктивіт починається з одностороннього ураження ока, проте незабаром хвороба поширюється і на друге око. Отделяемое може бути слизові або слизисто-гнійне, що говорить про вірусних або бактеріальних кон'юнктивітах відповідно. Залежно від збудника використовуються мазі з антибіотиками, противірусними та протигрибковими препаратами.

Справитися з даними недугою ми можемо і за допомогою продукції «Прімафлора».

Закапувати в очі в розведенні з кип'яченою остигнула водою 1: 1, 1: 2 екстракти: ромашки, календули, Подорожник, Шавлія, Липа, Звіробій, М'ята.

Зовнішньо для промивань, компресів використовувати ті ж екстракти, а також екстракт Валеріани, Каштана, Софори, Янтар Зелений чай. Не забуваємо про наш Гелі життя-36, Мазь життя плюс.

Обов'язково використаємо протизапальні препарати для прийому всередину. Адже джерелом зараження можуть бути не тільки зовнішні фактори, але інфекція, що знаходиться всередині організму, в крові. Всередину використовуємо препарати групи Прімафіто, Прімафлори, Китайський рецепт, Пульмофітам, Нефрофітам, Окофітам. Еліксири «Довголіття», «Здорові легені», «Оздоровлення», приправа «Цілюща», протизапальні екстракти ромашки, календули, Подорожник, Шавлія, Липа, Звіробій, Ісландський мох, Бетулін, Мати-й-мачуха, Солодка.

При алергічних коньюктівіта використовуємо для прийому всередину Фітоал, Гепатофітам, Чистота жіття, Еліксир «Оксамитове дотик», приправа Делікатна, Екстракти Череда, Солодка, Астрагал, Бетулін. Компреси і примочки з екстрактами Череди, бетулін, еліксир «Оксамитове дотик».

Кератит - запалення рогової оболонки ока (рогівки):

Кератит, так само, як і інші очні інфекційні захворювання у людини, може викликати широкий спектр збудників. Серед інших варто відзначити, що кератит може спонтанно виникати в організмі при наявності таких захворювань: сифіліс, туберкульоз і герпетична інфекція. Часто бактеріальний кератит виникає після травматичного пошкодження ока, так як збудник потрапляє всередину стерильною в нормі рогівки. У типових випадках люди скаржаться на болі, сльозотеча, світлобоязнь, почервоніння ока, неприємні відчуття стороннього предмета і різку втрату зору. При огляді відзначається зменшення блиску та прозорості рогівки. Якщо кератит викликаний бактеріями, відзначається рясне гнійне відокремлюване; якщо вірусом герпесу - висипання дрібних прозорих бульбашок на губах, а так само шкірі носа і століття.

Якщо кератит викликаний герпетичною інфекцією - застосовуємо екстракт бетулін, при бактеріальної - екстракт Календули, Ісландського моху. Всередину також обов'язково використаємо препарати групи Прімафіто, Прімафлори, Китайський рецепт, Пульмофітам, Нефрофітам, Окофітам. Еліксири «Довголіття», «Здорові легені», «Оздоровлення», приправа «Цілюща», протизапальні екстракти ромашки, календули, Подорожник, Шавлія, Липа, Звіробій, Ісландський мох, Бетулін, Мати-й-мачуха, Солодка.

Ірит - запалення кольоровий райдужної оболонки ока (райдужки):

Найчастіше ірит у людини розвивається в тому випадку, якщо інфекція проникла в кровоносні судини і проникла в судинну оболонку ока. Важливу роль у розвитку захворювання відіграють системні та хронічні захворювання (сифіліс, туберкульоз, ревматизм, захворювання ЛОР-органів), травматичні втручання в очну область (травми, операції на очі), а також запущені випадки кератитів. Проявляється ірит у вигляді гострих і сильних болів, почервоніння і різкої втрати зору. Нерідко люди або їхні родичі помічають зміна кольору райдужки - світло-сіра або блакитна стає практично зеленої, карі очі стають практично чорними. Змінюється і малюнок райдужки - з'являються помітні припухлості, чіткі лінії зникають.

Лікування ирита можливо в амбулаторії і в стаціонарі лікарем-офтальмологом. З продукції «Прімафлора» допоможуть і наші протизапальні препарати (Прімафіто, Прімафлори, Китайський рецепт, Пульмофітам, Нефрофітам, Окофітам. Еліксири «Довголіття», «Здорові легені», «Оздоровлення», приправа «Цілюща», протизапальні екстракти ромашки, календули, Подорожник , Шавлія, Липа, Звіробій, Ісландський мох, Бетулін, Мати-й-мачуха, Солодка), судинні (Венумфітам, Енергія життя, Відродження, Норма життя, Еліксири венотониками, Нормальний тиск, Живлющий джерело, екстракти Каштана, Чорниці, Шипшини, Софори , Кропиви, Астрагал, приправи Виняткова, Досконала), вітамінні препарати (Життя шкіри, Сила моря, Вітаміни життя, Еліксир Джерело вітамінів, Прімафлор плюс, Прімафлор мінус, екстракти Кропива, Чорниця, Шипшина).

Іридоцикліт - запалення райдужної оболонки і циліарного тіла:

Іридоцикліт є, по суті, логічним продовженням ирита. Прямо за судинної оболонкою ока знаходиться циліарного тіло, головна функція якого полягає в харчуванні передній частині очного яблука. При переході запального процесу на циліарного тіло посилюється біль в ураженому оці і ще більше погіршується зір. Лікування тільки в умовах стаціонару. Терапія аналогічна лікуванню ирита.

Хоріоідіт:

Близько половини випадків хоріоідіта викликані мікобактеріями туберкульозу, проте захворювання може бути викликане й іншими збудниками. Часто в запальний процес втягується розташована за власне судинною оболонкою сітківка, з розвитком ретінохоріоідіта. Для хоріоідіта характерно, що скарги на болі в оці, неприємні відчуття і сльозотечі, як правило, відсутні - оболонка не має власних больових рецепторів. Люди з хоріоідіта пред'являють скарги на спалахи світла перед ураженим оком, помутніння в оці, спотворення форм і розмірів предметів, мерехтіння перед очима, зниження гостроти зору або поява в полі зору різко ослаблених ділянок гостроти зору. Лікування тільки в умовах стаціонару. З продукції «Прімафлора» використовуємо протизапальні, антибактеріальні, судинні, вітамінні препарати, які вказані вище.

Ячмінь:

Це захворювання століття очей. Для нього характерне гнійне запалення протікає гостро. У процес залучені: волосяна цибулина вії очі, сальна залоза знаходиться поруч з нею або часточка мейбомиевой залози. Причина - бактеріальна інфекція, як правило, в 90% випадках це золотистий стафілокок. Захворювання не заразне, виявляється: хворобливість століття, його почервонінням і набряком. Факторами може з'явитися: переохолодження, зниження місцевого і загального імунітету, авітаміноз, захворювання ШКТ і т.д.

Лікування. Протипоказано самостійне видавлювання вмісту ячменю і застосування прямого тепла! У міру дозрівання ячменю його рекомендується обробляти екстрактами Календули, ісландським мохом, Подорожником, Гелем життя 36 плюс, Мазь життя плюс, Мазь життя для вен. Закапувати в очі в розведенні з кип'яченою остигнула водою 1: 1, 1: 2 екстракти: ромашки, календули, Подорожник, Шавлія, Липа, Звіробій, М'ята. Одночасно з цим проводитися корекція імунітету, призначаються вітаміни всередину (Прімафіто, Прімафлори, Китайський рецепт, Древо життя, Сила моря, Життя шкіри, Вітаміни життя, еліксир «Джерело вітамінів», екстракти Кропива, Бетулін, Чорниця, Шипшина, Астрагал).

Такі хвороби очей, як глаукома та катаракта відомі людям з давніх часів. І дуже довго вважалося, що ці дві хвороби складно вилікувати або навіть неможливо зовсім, але на сьогоднішній день вони цілком успішно лікуються.

Катаракта - це така хвороба очей, при якій основним постраждалим органом стає кришталик. При цьому захворюванні він каламутніє, і людина починає бачити все гірше і гірше.

В основному, катаракта зустрічається у людей у ​​віці, але бувають випадки, коли її доводиться лікувати і у молодих людей. Боротися з даним захворюванням на сьогоднішній день вдається операційним методом, коли в певний момент перебігу хвороби, її (тобто катаракту) видаляють за допомогою безкровної лазерної операції. Оскільки після видалення катаракти кришталик ока потребує заміни, то на його місце встановлюють імплантат - тобто штучний орган. Виготовляють такі імплантати у вигляді м'яких лінз, які людина може носити впродовж усього життя.

А можна обійтися і без операції, використовуючи продукцію компанії «Прімафлора» як з профілактичною метою, так і для поліпшення зору.

Необхідно використовувати препарати для нормалізації кровообігу і поліпшення харчування кришталика - Прімафлори, Прімафіти, Окофітам, Венумфітам, Енергія життя, Відродження, Норма життя, Еліксири венотониками, Нормальний тиск, Живлющий джерело, екстракти Каштана, Чорниці, Шипшини, Софори, Кропиви, Астрагала, приправи Виняткова, Досконала.

Для правильного обміну речовин в кришталику і поставки вітамінів А, Е, групи В - Життя шкіри, Вітаміни життя, еліксири Джерело вітамінів, Оздоровлення, приправа Целительная.

Помутніння кришталика усувають екстракти: Астрагал, Софора, Череда, Чага, Кропива.

Закапувати в очі, розбавивши з водою і медом 1: 1: 1 екстракт м'яти. У розведенні 1: 1 або 1: 2 екстракт Чорниці. Втираємо біля очей - Гель життя 36 плюс, Мазь життя плюс, Мазь життя для вен, екстракт Каштана, Петрушки.

Короткозорість або міопія

При короткозорості людина добре розрізняє дрібні деталі поблизу, але чим далі розташований предмет, тим гірше він його бачить. Сучасний термін «міопія» стався від грецького слова «міопс», що означає примружуватися або закривати очей, блимаючи.

Короткозорі люди насилу визначають номери маршрутів громадського транспорту та дорожні знаки, але добре бачать на близькій відстані при письмі і читанні.

Короткозорість є однією з поширених аномалій рефракції ока і пов'язана з подовженням очного яблука в переднезадней осі. Це призводить до того, що паралельні промені світла, що потрапляють в око, збираються в одну точку (фокусуються) перед сітківкою, а не на її поверхні.

Симптоми короткозорості:

 • нечіткість зору при розгляді далеких предметів;
 • різке погіршення зору протягом року;
 • біль в очних яблуках;
 • сильна стомлюваність очей при читанні, кропіткій роботі з дрібними предметами;
 • головні болі при зорових навантаженнях.

Причини короткозорості:

 • Спадковий фактор.
 • Недостатня кількість поживних речовин, погане кровопостачання ока.
 • Травми очей.
 • Великі навантаження на зір при роботі з дрібними предметами (ювеліри, годинникарі), читання з близької відстані, тривала робота за комп'ютером, мікроскопом, і т.д.

Серед причин прогресуючої короткозорості велике значення має розтягнення ослабленою склери під дією внутрішньоочного тиску, ранній початок навчання дітей у школі, повсюдна комп'ютеризація.

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ!

Короткозорістю, або міопією, страждає кожна третя людина на Землі. Тенденція до збільшення захворюваності постійно наголошується в економічно розвинених країнах. Так, серед населення США в 50-х роках ХХ століття було не більше 15% короткозорих, до 1980 року їх число збільшилося до 40%. У Японії, Китаї число короткозорих людей досягає 70-75%. В економічно слаборозвинених країнах кількість короткозорих людей не перевищує 10-12%.

При народженні дитина має далекозорість, перехід в короткозорість відбувається в період його зростання, в основному, в шкільні роки, коли відбувається ріст і формування всього організму і необхідно напружено і тривало працювати на близькій відстані. Чим молодша дитина, тим менше щільність склери, і при інтенсивній роботі на близькій відстані очей дитини швидше піддається розтягування і розвитку короткозорості. Розтяжна склера - головний фактор прогресування короткозорості.

Короткозорість незначною мірою, як правило, супроводжується лише погіршенням гостроти зору вдалину При короткозорості більш високих ступенів підвищується ризик виникнення ряду важких ускладнень. Наприклад, частота виникнення відшарування сітківки при короткозорості.

У короткозорих людей часто бувають головні болі. Вони відчувають підвищену зорову стомлюваність при управлінні автомобілем або під час спортивних ігор.

Як поліпшити зір при короткозорості продукцією компанії «Прімафлора».

Лікувально-профілактичні заходи повинні бути спрямовані на запобігання прогресування короткозорості і її виправлення.

З цією метою використовуються судинні препарати, що покращують кровообіг очного яблука і зорового нерва - Венумфітам, Окофітам, Енергія життя, Відродження життя, Норма життя, еліксири венотониками, Живлющий джерело, екстракти Каштана, Софори, Астрагала, Хвої, приправи Виняткова, Досконала. Необхідні препарати для живлення структур очі - це: Вітаміни життя, Життя шкіри, Сила моря, Прімафіти, Прімафлори, еліксир Джерело вітамінів, Оздоровлення, екстракти Чорниці, Кропиви, Шипшини, Петрушки, приправа Целительная, Янтар Зелений чай, Янтар для дітей. Вітасофти використовуємо для поліпшення кровообігу очного яблука і зорового нерва, а також як джерела вітамінів і мікроелементів.

Корисно також закапувати очі екстрактом Чорниці розведеною - одну частину екстракту - дві частини остигнула кип'яченої води; в кожне око закопуйте по 2-3 краплі. Процедуру проводите після нічного сну. Екстракт М'яти закапувати в очі, розбавивши з водою 1: 1.

Легенько робити масаж і втирати біля очей Мазь життя плюс, Гель-36, Гель Янтарний, екстракт Каштана, Петрушки.

Добре застосовувати компреси з Янтар-зелений чай (1 таблетку розчинити в чистому посуді 200 мл гарячої кип'яченої води, дати охолонути).

Вимочіть в настої ватяні диск, і покладіть компреси на очі на 10-15 хвилин, проводити ванночки для очей протягом місяця щодня.

Щоб уникнути прогресування короткозорості необхідно дотримання заходів профілактики. До них відносяться: ЛФК (Лікувальна фізкультура), спрямована на збереження правильної постави, гімнастика для очей, раціональне харчування з прийомом препаратів «Прімафлора».

Не варто ризикувати зором і читати лежачи, в транспорті, а також при слабкому освітленні.

Не використовуйте лампи денного світла при тривалій зоровому навантаженні. Освітлення робочого місця переважно природним світлом або лампами 100 Вт Чергуйте зорову роботу з відпочинком для очей кожні півгодини, для дітей перерви повинні бути через кожні 15 хвилин. Під час перерви корисно робити гімнастику для очей: концентрація погляду на точці вдалині, стеження за рухомими предметами, руху очей вправо-вліво, вгору-вниз. Раціон повинен бути багатий овочами та фруктами насиченим червоним, фіолетової, оранжевого забарвлення. Корисний для зору шпинат, селера, капуста брокколі, петрушка і кріп - овочі та зелень, багаті зеленим пігментом.


Зняти напругу і запобігти розвитку хвороби дозволяють вправи для очей при короткозорості. Вони спрямовані на тренування очних м'язів, зволоження рогівки ока і відновлення кровообігу:

1. Міцно закрийте очі на 3-5 секунд. Повторіть 6-8 разів.


 

2. Закрийте очі і трьома пальцями відповідної руки злегка натисніть на очні яблука через повіки протягом 1-3 секунд. Повторіть 3-4 рази.


3. Повільно переводите погляд з підлоги на стелю, вправо і вліво і назад, не змінюючи положення голови. Повторіть 8-12 разів.


 

4. У перебігу 3-5 секунд дивіться обома очима на вказівний палець витягнутої правої руки, після чого закрийте одне око на 3-5 секунд, потім знову дивіться двома очима, потім закрийте інше око. Повторіть 6-8 разів.


 

5. Покладіть кінчики пальців на скроні, злегка натиснувши їх. 10 разів швидко моргніте (Не зажмурівая). Закрийте очі і розслабте повіки, зробіть 2-3 глибоких вдиху. Повторіть 3 рази.


 6. Після виконання кожної вправи закрити і розслабити очі протягом 1 хвилини.


 

7. Швидко і легко моргайте 2 хвилини. Ця вправа сприяє поліпшенню кровообігу.


 

8. Міцно зажмурте на 3-5 секунд очі, а потім відкрийте очі на 3-5 секунд. Повторіть 7 разів. Вправа зміцнює м'язи повік, покращує кровообіг, сприяє розслабленню м'язів ока.


9. Переміщайте погляд в різних напрямках: по колу - за годинниковою стрілкою і проти, вправо - вліво, вгору - вниз, вісімкою. Очі при цьому можуть бути відкриті або закриті, як зручніше. Якщо очі відкриті, то при русі намагайтеся дивитися на навколишні предмети. Вправа зміцнює м'язи очей.


 

10. Трьома пальцями кожної руки злегка натисніть на верхні повіки, через 1-2 секунди зніміть пальці з повік. Повторіть 3 рази. Вправа покращує циркуляцію внутрішньоочної рідини


 

11. Стоячи біля вікна, зосередьтеся на предметі, що знаходиться близько від очей (наприклад, точка на склі), а потім переведіть погляд на віддалений об'єкт. Повторіть 10 разів. Вправа знімає втому, полегшує зорову роботу на близькій відстані.Лікування короткозорості у дітей

Коли з'являються перші ознаки короткозорості лікування може виявитися більш ефективним. У першу чергу короткозорість очей лікується за допомогою гімнастичних вправ для очей, правильними умовами для читання.

Профілактичні вправи для дітей.

 • У сидячому положенні переводити погляд зі стелі на підлогу з нерухомо головою, 8-12 разів;
 • Переводити погляд зліва направо і назад. Повільно, повторювати 8-10 разів.

Такий комплексний підхід спрямований на призупинення процесу зміни форми яблука.


Далекозорість або гіперметропія - це офтальмологічне захворювання з порушеною гостротою зору при погляді на предмети, розташовані поблизу. Однак при далекозорості високого ступеня людина бачить спотвореними предмети, що знаходяться від нього як на відстані 20-30 см, так і далі 10 м. Захворювання призводить до систематичного перенапруження очних м'язів, тому далекозорі люди нерідко страждають від головного болю і зорової перевтоми. Від далекозорості тій чи іншій мірі страждає в середньому приблизно кожен другий житель Землі старше 30 років.

Вікова далекозорість характерна для людей старше 45 років. Захворювання обумовлене віковими змінами м'язів і тканин ока. Перенапруження очних м'язів призводить до порушення кровообігу, до очних яблук надходить менше норми кисню і поживних речовин, поступово змінюється відстань між зовнішньою стінкою ока та його задньою стінкою. Зрештою, зображення фокусується не так на сітківці, як було при хорошому зорі, а за її межі.

Кришталик з часом склерозується, ущільнюється, війкового м'яз слабшає, і око втрачає здатність до нормального переломленню променів.

Для профілактики далекозорості необхідно стежити за правильним харчуванням, режимом відпочинку і роботи, фізичним розвитком (рухом). Вкрай важливо уникати впливу стресів. Обов'язково в раціон харчування включать продукцію компанії «Прімафлора» - це препарати, які поліпшувати кровообіг, знімуть напругу, приберуть запальні процеси, наситять організм вітамінами, мікро-макроелементами, посилять імунітет (див. Вище).

Гімнастика для очей при далекозорості і для її профілактики

Очна гімнастики для будь-якого віку.

Вона допоможе молодим і людям у віці зміцнити і зберегти зір. Очна гімнастика робиться з закритими очима 1 раз на день.

 1. Обертання очними яблуками по колу (якнайширше) - 10 разів;
 2. Рухи очними яблуками по прямокутній рамці, фіксуючи кути поглядом (вправо-вліво) - 10 разів;
 3. Рухи очними яблуками по діагоналі тієї ж рамки - 10 разів;
 4. Обертання очними яблуками по колу по 2 рази, зупиняючи погляд у центрі круга - 10 разів;
 5. Вирощують очними яблуками «вісімкою» - 10 разів;
 6. Подивитися на яскраве світло (лампочку на відстані) і швидко закрити очі долонями (світло-тінь) - 10раз;
 7. Перенести погляд з кінчика носа на центр лоба або подивитися вдалину, а потім на кінчик носа - 10 разів.
Відкуги

Написати відгук